“Terör faaliyetleri din ile ilişkilendirilmemeli”

Fener Rum Patriği Bartholomeos, şiddetin Allah’ın lütfettiği aklı kullanamayanların başvurduğu yöntem olduğunu belirterek, “Bugün dünya üzerinde yaşanan terör faaliyetlerinin din ile ilişkilendirilmesini doğru bulmamaktayız. Birilerinin bu eylemleri bu şekilde lanse etme gayretine karşı din adamları olarak buna müsaade etmemeliyiz” dedi.

Salı gününe kadar İzmir’de bazı etkinliklere katılması planlanan Bartholomeos, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun kendisi için verdiği akşam yemeğine katıldı.

Bartholomeos, yemekteki konuşmasında, din adamı olarak farklılıkların tanrının bir hikmeti gibi görülmesi gerektiğine inandığını söyledi.

İnsanların dünyaya nasıl çıplak olarak geldiyse, aynı şekilde ayrılacağını ifade eden Bartholomeos, “Türkiye’de sizin de dediğiniz ‘Kefenin cebi yoktur’. Bu gerçek ilişkilerimizi yumuşatmalı ve beraberliğimizin ötesinde diğer insanlara, topluma faydalı olmak, acıları, sıkıntıları ve darlıkları aşmak konusunda el birliği ile çalışma noktasında bizlere ışık tutmalı bizi teşvik etmelidir” diye konuştu.

Bartholomeos, dünyada din adına yapıldığı öne sürülen şiddet eylemlerinin arttığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Şiddet ancak tanrının lütfettiği aklı kullanamayanları başvurduğu yöntemdir. Sonu yoktur ve fayda sağlamaz. Bugün dünya üzerinde yaşanan terör faaliyetlerinin din ile ilişkilendirilmesini doğru bulmamaktayız. Birilerinin bu eylemleri bu şekilde lanse etme gayretine karşı din adamları olarak buna müsaade etmemeliyiz. Din tarihte defalarca siyasi ve ekonomik emeller için kullanıldı maalesef. Yüz binlerce insan tanrı adına iddiasıyla katledildi, sürüldü ya da yokluğa mahkum edildi. O savaşların ve benzeri olayların bugün de yaşanmaması için din adamları olarak çalışmalıyız.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da Bartholomeos ve beraberindeki heyetin kenti ziyaretinden memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Öte yandan Bartholomeos, Alsancak Semti’ndeki Aziz Yuhanna Katolik Katedral Bazilikası’nda Ortodoks Büyük Akşam Övgü Duası’na da katıldı.

(AA)

Yorum yaz

Şimdi sahne senin devam et. Ama sıra bana geImesin. Dua et.