Otomotiv ihracatına ‘parite’ darbesi

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin şubat ayı ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 kayıpla 1 milyar 705 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, “İhracatımız son dönemlerde avro-dolar paritesi nedeniyle kayıplar yaşıyor. Parite kaybı olmasa ihracatımızı 2 milyar dolar seviyesinde gerçekleştirmiş olacaktık” ifadesini kullandı.

Sabuncu yazılı açıklamasında, ihracatın azalmasında en büyük etken olan avro-dolar paritesinin, dış satışa 250 milyon dolar seviyesinde olumsuz etki yarattığını bildirdi.

“Parite kaybı olmasa ihracatımızı 2 milyar dolar seviyesinde gerçekleştirmiş olacaktık” görüşünü ileten Sabuncu, otomotiv endüstrisinin gerilemeye rağmen Türkiye genel ihracatı içerisinde aldığı yüzde 16 pay ile “dış satış” liderliğini koruduğunu vurguladı.

Sabuncu, yılın ilk iki aylık döneminde sektörlerin çoğunda gerileme olmasın rağmen, otomotiv endüstrisinin bu dönemde 0,4 puanlık artış göstererek 3 milyar 434 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“İhracatımız son dönemlerde avro-dolar paritesi nedeniyle kayıplar yaşıyor. Biz de ihracatımızın yüzde 77’sini AB ülkelerine yaptığımız için bundan büyük oranda etkileniyoruz. Avro ile sattığımız ürünlerimizi dolar üzerinden kayıtlara geçince parite kaybımız oluyor. Şubat ayında pariteden yaklaşık 250 milyon dolarlık bir kayıp yaşadık. Geçen yılın aynı döneminde avro-dolar paritesi 1,36 iken bu yıl oran 1,14 seviyesine geriledi. Kur etkisinden arındırılmış dolar üzerinden ihracatımızı hesaplasaydık yaklaşık 2 milyar dolar ihracata imza atacaktık.”

OİB ihracat rakamları

OİB tarafından açıklanan otomotiv endüstrisi ihracat verilerine göre, en büyük pazar olan AB ülkelerine sadece yüzde 1 seviyesinde kayıp yaşanırken, Birleşik Krallık’a yüzde 22, İspanya’ya yüzde 44 ve Birleşik Devletler’e yüzde 100 seviyelerindeki artış dikkat çekti.

Otobüs, minibüs, midibüs ile eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ürün gruplarında artış gözlendi. Ürün grupları bazında şubat ayı ihracatı incelendiğinde yan sanayi ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 kayıpla 685 milyon dolar oldu. Binek otomobiller yüzde 6 gerilemeyle 564 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 4 artışla 344 milyon, otobüs, minibüs ve midibüs ürün grubu da yüzde 30 büyümeyle 96 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Diğer başlığı altında ise yüzde 50 azalışla 16 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Yılın ilk iki aylık döneminde de yan sanayi yüzde 14 azalışla 1 milyar 382 milyon, binek otomobiller yüzde 5 artışla 1 milyar 144 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar yüzde 26 büyümeyle 698 milyon, otobüs, minibüs, midibüs ürün grubu da yüzde 38 gelişmeyle 168 milyon dolarlık dış satışa imza attı. Diğer başlığı altında da yüzde 17 düşüşle 41 milyon dolarlık ihracat yapıldı.

Birleşik Krallık’a yüksek oranlı artış

Ülke bazlı ihracat verilerinde de Almanya düşüşe rağmen liderliğini korudu. Buna göre şubat ayında geçen yılın aynı dönemine göre Almanya’ya ihracat yüzde 12 azalarak 257 milyon dolar olarak gerçekleşti. Birleşik Krallık’a ise uzun zamandır büyük oranlarda artış seyri devam etti. Bu ülkeye yüzde 22 büyümeyle 225 milyon dolar, Fransa’ya yüzde 4 gerilemeyle 193 milyon, İtalya’ya da yüzde 2 kayıpla 132 milyon dolar dış satış yapıldı. Birleşik Devletler’e yüzde 100 artışla 50 milyon, İspanya’ya da yüzde 44 büyümeyle 112 milyon dolar ihracat ise dikkat çekti.

Yılın iki aylık döneminde de verilerde ise Almanya’ya yüzde 11 kayıpla 510 milyon, Birleşik Krallık’a yüzde 38 yükselişle 501 milyon, Fransa’ya da yüzde 5 büyümeyle 352 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

(AA)

Yorum yaz

Şimdi sahne senin devam et. Ama sıra bana geImesin. Dua et.